Banners
דלג על Banners
פייסבוק
מוקד 108
דלג על מוקד 108
מוקד 108
סגירה

מוקד 108

 
*הקלד את הקוד הבא
  1 2 3 4 5

  הציוד המכני של הבאר ההיסטורית של גבעת שמואל בדרך למועצה לשימור אתרי מורשת בישראל

  18/02/2018
  הקש להגדלה! (הגדל)
  הקש להגדלה!

  בימים אלו מתבצעות פעולות  להנפתם  של מנוע דיזל גנרטור של הבאר ושל מערכת השאיבה המורכבת מגלגלי שיניים ואלמנטים מכניים נוספים שבתוך כמה שעות  יעשו דרכם על גבי משאית  לסדנא בעין שמר של המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.  בעין שמר יפעל מומחה בעל שם עולמי בתחום- רן חדוותי ,  לשיחזור המערכות המכניות של הבאר במטרה שיחזרו לפעול כפי שפעלו לפני 90 שנה. בתום העבודות  יוחזרו חלקי הבאר לעיר להמשך פרוייקט השיחזור בו החלה העירייה לפני כחודשיים.

  ראש העיר יוסי ברודני: "מדובר בפרוייקט ייחודי בעל ערך חשוב בשימור ההיסטוריה של העיר וחיבור בין ישן לחדש. במקביל  להמשך פיתוח העיר, אני רואה חשיבות רבה בשמירה על מאפייניה ההיסטוריים של העיר והפיכתם לנקודת תוכן והעשרה במרחב הציבורי לצד יצירת ארכיון בעיר גבעת שמואל שישרת את תושביה הנוכחיים והעתידיים. המרכז החדש יהווה נקודת עניין לתושבים ותלמידי העיר שייהנו גם משדרוג שטח הפארק והמתקנים הייחודיים  סביב בית הבאר שיכללו בפרוייקט ".

  רוצים להיזכר במה דברים אמורים?
  לפני כחודשיים סיפרנו לכם  כי פרויקט שיחזור ראשון בגבעת-שמואל יוצא לדרך!

  הפרוייקט הייחודי בשיתוף המועצה לשימור אתרים,  כולל את שיחזור  בית הבאר ההיסטורי בפארק רמון בשיתוף לצד  הקמתו של מיצג ארכיוני דיגיטלי לעיר גבעת שמואל.

  הידעת?  בלב פארק רמון מצויה באר מים היסטורית נסתרת שנשמרה, באופן יוצא דופן בשלמותה, לאורך כל שנות פיתוח העיר והשכונות החדשות.  לאורך השנתיים האחרונות  פעלה העירייה במספר מישורים במטרה לקדם תכנית  לשיקומו של בית  הבאר כמרכז חינוכי -היסטורי של העיר.

  מתיק התיעוד והשימור שהוכן לפרויקט עולה כי הבאר נחפרה בשנות השלושים של המאה הקודמת ושמשה את חקלאי האזור לצורך השקיית השטחים החקלאיים, פרדסים ושטחי המטעים השונים ופעלה עד שנות ה-90 .  פרוייקט שיחזור הבאר  ישדרג את הפארק כולו ויצור  נקודת עניין ותוכן עבור ילדים ומבוגרים כאחד, לצד חיבור התושבים להיסטוריה של גבעת-שמואל. יצויין  כי פרויקט השחזור  אינו כולל תוספת בנייה, גידור המתחם או גריעה משטח פארק המשחקים אלא בהפיכת  שטח שכיום הינו "שטח מת" לפינת תוכן ייחודית ואטרקטיבית).

  בית הבאר כולל  כיום שני מבנים צמודים בגדול של כ- 35 מטרים כל אחד. ע"פ התכנון יהווה החדר הראשון , את הארכיון הדיגיטאלי של גבעת-שמואל  לצידו תוצג  מערכת השאיבה של הבאר. החדר השני  יציג את הבאר המשוחזרת שבימים אלה פועל צוות מומחה מטעם המועצה לשימור אתרים הכולל גם את אדריכל השימור אילן זיו,  במטרה לשקם את מערכת השאיבה של הבאר  ולהשמישה.


  פיתוח תוכן  סביבתי:
  חלקו החיצוני של הפרויקט יתמקד בפיתוח תוכן סביבתי  שיכלול אלמנטים של שיחזור מתחם עצי הפרדס-מסמליה ההיסטוריים של העיר.

  עוד יכלול המתחם החיצוני:
  • מיצג פיסולי  עליו חרוט המשך סיפורה ההיסטורי של העיר בטכניקה של אותיות הפוכות , שבעזרת אור השמש/אור מלאכותי ייצרו אפקט של השתקפות האותיות ומשחקי אור וצל .

  • קיר טלסקופי-  שיכלול טלסקופים שקועים המכילים  תמונות ומידע על כוכבי לכת  ומאפשרים למבקרים להביט דרכם  ו'לראות' שנות אור קדימה.

  • הקמתה מחדש של האנדרטה לזכר אילן רמון ז"ל-  אבן האנדרטה תוחלף במראה קעורה עם חריטה במרכזה. המראה הקעורה תציג השתקפות הפוכה וכמו אילן רמון "תקרב" לנו את השמיים.

  עוד מתוכננים אלמנטים אינטראקטיביים ומתקנים נוספים (הנמצאים כעת בשלבי תכנון)  במטרה לתת לפרוייקט   הבאר תוכן ואלמנטים בתוך ומסביב למבנה בנושא של "תבונה מן המים"  


  הפרוייקט צפוי להסתיים עד סוף השנה 

  רוצים לראות  כיצד זה יראה ? לחצו כאן

   

   

   

   

   

   

   

   

   


  עבור לתוכן העמוד