Banners
דלג על Banners
פייסבוק
מוקד 108
דלג על מוקד 108
מוקד 108
סגירה

מוקד 108

 
*הקלד את הקוד הבא
  1 2 3 4 5

  וועדת התכנון והבנייה המקומית אישרה את תכנית המתאר

  14/03/2017
  הגדל

  היום ( יום ג') אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את תכנית המתאר של 
  העיר גבעת שמואל. גיבוש התכנית  החל בשנת 2013  וכלל מספר מפגשי שיתוף
  ציבור . יציין כי לאישור התכנית שהוכנה ע"י משרד האדריכלים בר-לוי , קדמו וועדות היגוי מקצועיות שכללו צוותי תכנון, גורמי מקצוע חיצוניים ופנים ארגוניים, חברי מועצה, נציגי ציבור תושבי העיר.  לאחר אישור הוועדה המקומית, עוברת התכנית לבדיקה, בחינתה ואישורה  של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה , הליך שאורך מספר שנים וכולל  בין היתר  גם פרסום להתייחסות וקבלת טענות הציבור.

  בסיום  הישיבה הודה ראש העיר לכל חברי הוועדה שהיו שותפים לכל התהליך המקצועי  הארוך  ואישרו פה אחד את  תכנית המתאר .

  תפקידה של תכנית מתאר עירונית  הינה לקבוע מדיניות תכנון ברורה וסדורה  המספקת שקיפות מרבית לציבור. הציבור יודע בכל זמן נתון מה מתוכנן והיכן בראייה תכנונית של  20 שנה קדימה.
  תכנית מתאר מאושרת ומוסכמת הינה בסיס לניהול עירוני שקוף, תקין ויעיל והיא מיועדת  למימוש  בשלבים  לאורך כ-20 שנים.  בבסיסה של התכנית- הבטחת פיתוח השטחים הציבוריים והתשתיות לרווחת תושבי העיר בהווה ובעתיד בד בבד עם פיתוח וגידול העיר.  אחד מתפקידה העיקריים של התכנית הוא לאזן בין מדיניות התכנון העירונית המציבה בראש- מתן מענה למטרות העיר ורווחת התושבים,  לבין המדיניות הארצית הנדרשת כיום מהרשויות המקומיות. יודגש כי תכנית מתאר איננה תכנית מפורטת אלא  תכנית –על /שלד  תכנוני בלבד כאשר כל פרוייקט נקודתי, המהווה  חלק מתכנית המתאר,  נדרש להיות מאושר במסגרת תכנית מפורטת בפני עצמו.

  כזכור בשנת 2013 הקצתה מועצת העיר משאבים להכנתה של  תכנית מתאר עירונית וארוכת טווח לעיר. ביוני  2013, לאחר שהצוות התכנוני השלים את שלב לימוד המצב הקיים בתחומים השונים, התקיים  מפגש ציבור  ראשון אשר מהלכו  הוצגו והוצפו הסוגיות המרכזיות לתכנון תוך התייחסות מצד הציבור לדגשים החשובים להשקפתו, באשר לתכנון העתידי של העיר. בהמשך עבודתו, גיבש צוות התכנון חלופות לפיתוח העיר, הנוגעות לכל תחומי החיים במרחב העירוני: מגורים, שירותי ציבור, שטחים פתוחים, תחבורה לרבות חניה ומסלולי רכיבה על אופניים, נושאי סביבה וקיימות, תרבות וספורט, פיתוח כלכלי ועוד. חלופות התכנית הוצגו לציבור במפגש שיתוף ציבור שני והתקבלה התייחסות מפורטת של התושבים שנכחו במפגש.

   במהלך המפגשים ציינו גורמי המקצוע כי רובה של העיר גבעת שמואל כבר מתוכננת ונכון לשנת 2014 קיימות תכניות מאושרות  לכ- 40,000 תושבים, כך שכל תכנית המתאר כוללת תוספת של כ- 15,000 תושבים, בעיקר בשטחים הלא מתוכננים ובתכניות פינוי בינוי. עוד צוין כי תכנית מתאר חייבת לאזן בין  צרכיה הפנימיים של העיר ובין המדיניות הארצית שדורשת כיום מהרשויות תכנית ברורה עם מקסימום יחידות דיור. ע"פ צפי צוות התכנון  תמנה אוכלוסייתה של העיר גבעת שמואל כ  55,000 תושבים בתוך כ- 20 שנה, חשוב להבהיר כי מספר תושבים זה הנו הנפח המקסימאלי שתמנה העיר, במידה וכל התכניות הכלולות בתכנית המתאר יתממשו במלואן .

  עיקרי תכנית המתאר:
  בהיבטים של שטחים פתוחים- התכנית מציעה שלד עירוני ירוק והמשכי היוצר מערך שטחים פתוחים עירוני ומטרופוליני. כמו כן, ניתן דגש על נגישות נוחה ומהירה להולכי רגל ולרוכבי אופנים.

  מוסדות ציבור- תכנית המתאר מספקת מלאי של שטחים להקמת מבנים ומוסדות שיתמוך בגידול העיר עד לשנת היעד, זאת בהלימה עם התקנים הארציים העדכניים ביותר. בעתודות הקרקע ברצועה השלישית ובצפון מערב העיר יסופקו חטיבות קרקע משמעותיות למוסדות חינוך גדולים, שיספקו מסגרת למתן שירותי ציבור וחינוך ברמה גבוהה עשורים קדימה.

  כלכלה עירונית -התכנית מבטיחה בסיס כלכלי איתן וארוך טווח, מעצימה ומשדרגת את אזורי התעסוקה ומקנה כלים לפיתוחם ולשגשוגם.

  תחבורה- במסגרת תכנית המתאר מוצעים חיבורים חדשים לדרך רבין ממזרח ולכביש 4. מערך התנועה הפנים עירוני מוצע כך שצירי התנועה הראשיים המקשרים בין העיר לרשת הדרכים הארצית יהיו בהיקפה, ומרכז העיר יישאר נקי מתנועה עוברת שאינה מקומית. בנוסף, התכנית מציעה שלד שבילי אופניים בעיר, המתבסס על הרשת הקיימת ומרחיב אותה באופן משמעותי ורשת צירים ירוקים וחתכי רחוב המאפשרים מדרכות רחבות ומוצלות לתנועה נוחה ורצופה של הולכי הרגל בעיר.
  לכל אלו מתווספים שני קווי הרכבת הקלה המתוכננים בסמיכות ובתוך העיר, הקו האדום אשר מבוצע בימים אלו ברחוב ז'בוטינסקי והקו הסגול המתוכנן בחלקה הדרומי של העיר. שני קווים אלו, יחד עם קווי תחבורה ציבורית פנימיים וחוצים, יוצרים מענה איכותי וזמין למשתמשי התחבורה הציבורית בקישור למטרופולין ומחוצה לו.

  היבטים סביבתיים- התכנית קובעת הוראות בנושאי איכות הסביבה בדבר שמירה על איכות האויר, מניעת זיהום קרקע, טיפול בזיהומים קיימים וכו'.

  ראש העיר יוסי ברודני:" אני מברך על כך שגבעת שמואל היא כיום עיר שמתנהלת באופן כזה המאפשר הכנת תכנית מתאר. תפקידה של התכנית  היא בראש ובראשונה להבטיח ולדאוג לכך שגבעת שמואל תתפתח באופן הטוב ביותר  ע"פ צרכיה הפנימיים למען תושביה הנוכחיים והעתידיים. אנו כמובן, כמו כל רשות אחרת,  כפופים למדיניות התכנון הארצית והנחיות של משרד הפנים ליצירת תכנית מתאר עירונית שכן התכנית חייבת להיות מאושרת ברמה הארצית".עוד הוסיף ברודני כי "ע"י תכנון ארוך טווח מאוזן וברור ששומר על השטחים המשמשים את הציבור (מבני ציבור ושטחים ירוקים) נוכל להבטיח את רווחת תושבי העיר"

  מהנדס העיר איציק אוז'לבו: "חשוב להבין שניתן לקדם תכנון עירוני גם ללא תכנית מתאר אך התועלת העיקרית  של תכנית כזו היא בראש ובראשונה  לטובת תושבי העיר - היא מקדמת שקיפות וודאות תכנונית  כאשר  כל תושב בכל זמן נתון יודע בוודאות היכן הולך להיות שטח ציבורי, מגורים, תעסוקה, מסחר ועוד. במילים אחרות כל תושב יודע מה מתוכנן לו מתחת לבית". עוד הדגיש אוז'לבו כי כל תכנית בנייה שבצידה גידול אוכלוסייה , כמובן מותנית קודם כל בפתרונות תחבורתיים  ותשתיתיים אשר נבחנו ברמה העירונית במסגרת תכנית המתאר וייבחנו לעומק במסגרת התכניות המפורטות בהמשך".

  עבור לתוכן העמוד